Usporedba podataka prikupljenih od sudionika programa prije početka prve radionice i nakon završetka jedanaeste radionice (kao i njihova usporedba s podacima od roditelja koji nisu sudjelovali u programu) pokazala je da se nakon završenog programa uvjerenja o poželjnom odnosu prema djetetu mijenjaju u korist većeg uvažavanja djeteta kao osobe i odgojnih postupaka koji poštuju djetetovo dostojanstvo. Također je utvrđeno da se roditelji poslije jedanaeste radionice osjećaju djelotvornijima u svojoj roditeljskoj ulozi te da se u razvojno poticajne aktivnosti s djetetom uključuju češće, a u razvojno nepoželjne rjeđe nego prije prve radionice. Kvalitativni podaci prikupljeni od roditelja po završetku programa opisuju njihov osobni rast u roditeljskoj ulozi kao i dobitke koje smatraju da je dijete imalo od njihovog sudjelovanja na radionicama.
Izjave roditelja nakon završenog programa „Rastimo zajedno“:
- Sigurnija sam nego ranije da neke stvari radim dobro, manje me zabrinjavaju kritike okoline.
- Spoznaja da se mogu mijenjati nabolje, uza svoju, a i tuđu stručnu pomoć.
- Naučila sam kako se kontrolirati da ne kažnjavam dijete.
- Razumijem zašto se dijete ponaša na određeni način.
- Shvatila sam da nisam jedina koja ima određene probleme s djecom.
- Naučila sam kako na mnoge jednostavne načine mogu usrećiti sebe i dijete.
- Osvijestila sam da je važno zadovoljiti i svoje potrebe.
- Uz ove radionice uvidjela sam da neka djetetova ponašanja nisu meni za inat i stoga sam drugačije pristupila nekim problemima; djeca su sretnija, zadovoljnija.
- Korisnije i ljepše provodimo vrijeme zajedno pa se osjećaju zadovoljnijima i voljenijim, poboljšali smo komunikaciju pa ima manje nervoze među nama.
- Radionice su mi mnogo pomogle, a pisani materijali mome suprugu.
- Suočila sam se sa svojim dobrim i lošim stranama. Neke savjete mogu primijeniti kao gotove recepte. Neki ostaju idealistička teorija, ali koriste barem kao informacija na koje se sve načine može pristupiti problemu.
- Nisam imala očekivanja, ali sam zadovoljna; Zadovoljna sam i zahvalna.
- Očekivanja su premašena, svaki bi roditelj trebao doći.
Više o rezultatima može se pročitati u publikaciji
https://www.unicef.hr/wp-content/uploads/2015/09/Roditeljstvo_u_najboljem_interesu_djece.pdf
Nakon početne provjere učinkovitosti programa u okviru pilot-projekta, od 2010. se provodi kontinuirano praćenje učinaka i kvalitete programa. Ono uključuje roditelje sudionike programa, od kojih se podaci o roditeljskim uvjerenjima, doživljaju roditeljstva i ponašanjima prikupljaju prije početka te nakon završetka programa. Do sada prikupljeni podaci od preko 1400 roditelja u skladu su s rezultatima dobivenim početnom evaluacijom.
U okviru evaluacije roditelji prilikom započinjanja programa navode pitanja koja su ih dovela u program, među kojima su česta: Kako biti bolji roditelj? Kako poboljšati odnos s djetetom? Kako postaviti granice? Kako promijeniti djetetovu tvrdoglavost? Kako se nositi s djetetovom ispadima bijesa? Kako nametnuti autoritet i postići poslušnost? Kako razumjeti djetetove potrebe? Kako jačati djetetovo samopouzdanje? Kako reagirati kad…? Pokazalo se da nakon programa, 9 od 10 roditelja odgovaraju da su na radionicama u potpunosti ili uglavnom pronašli odgovor na svoja pitanja.
Osim neposredno po završetku Programa, roditelji svoju povratnu informaciju o programu daju i 4-6 mjeseci nakon jedanaeste radionice. Ova naknadna evaluacija s oko 200 roditelja upućuje na to da su za većinu roditelja promjene zabilježene na kraju programa trajale i dalje, dok su neki naveli da bi im dobro došla kontinuirana podrška drugih roditelja i voditeljica.
- Promjene koje sam usvojila prisutne su i danas, na staro se ne vraćam!
- Pa, uglavnom su stvari bolje nego što su bile, malo je lakše.
- Trudim se biti strpljivija i više razmišljati o aktivnostima koje bismo mogli raditi, a koje bi im bile zabavne i korisne.
- Naučila sam nešto što prije nisam znala, a što mi je pomoglo da bolje razumijem svoju djecu…
- Ovako s vremenskim odmakom, mislim da sam na radionicama dobila puno toga: novih saznanja, ohrabrenja da smo na dobrom putu, usmjerenja ka boljem... Korist je dugoročna.
- Došla sam na vrijeme
NEZAVISNA EVALUACIJA
Rezultati sveobuhvatne vanjske evaluacije koju je 2016. godine proveo nezavisan tim stručnjaka pokazali su da su programi „Rastimo zajedno“ i „Rastimo zajedno Plus“:
- visoko relevantni za potrebe roditelja (uključujući i roditelje djece s teškoćama u razvoju) i stručnjaka (odgojitelja i stručnih suradnika)
- učinkoviti u postizanju poželjnih promjena u roditeljskim znanjima i vještinama, kao i u znanjima i vještinama stručnih voditelja
- dugoročnog pozitivnog utjecaja na odnose roditelja i djece, te roditelja i stručnjaka.
Preporučeno je da se unaprijedi njihova održivost.
Formativna evaluacija Programa za podršku roditeljstvu ‘Rastimo zajedno’ i ‘Rastimo zajedno Plus’ Vlade Republike Hrvatske i UNICEF-a
https://www.unicef.hr/wp-content/uploads/2015/12/Evaluacija_Rastimo_zajedno_sazetak.pdf