Klik za iskustva!
U želji da nam približi svoju priču razgovarali smo s njim i postavili mu nekoliko pitanja.
Jeste li ikad razmišljali o svojoj biološkoj obitelji i jeste li u nekoj dobi intenzivnije razmišljali o njima i kako Vam je to bilo?
Jesam, u nekoliko navrata sam razmišljao od kuda sam došao i o biološkoj majci. Imao sam neke šture informacije jer nisam dobio informacije od svojih roditelja-posvojitelja. Kako nisam dobio nikakvu informaciju ja sam se pitao. Pitao sam se različita pitanja, a odgovor nisam mogao dobiti.
Kakva pitanja ste se pitali?
Uvijek neka najgora - da sam došao od majke koja je imala neke probleme, mentalne ili druge. U biti kad sam se pitao, pitao sam se najgore stvari; je li bila zdrava, bolesna itd. Malo sam bio lošiji u školi pa sam se pitao je li to povezano s tim. Naginjem ovisničkom karakteru pa sam se pitao postoji li neki ovisnički gen i dolazi li od tamo. Dakle, pitanja koja sam si postavljao uvijek su bila loša, nikad nije bilo dobrog pitanja.
Možete li se prisjetiti što ste pri tome osjećali i što osjećate danas u odnosu na to?
Tad sam osjećao klasični strah, jer pitaš se najgore stvari i onda si uvijek daješ odgovor u glavi „da“, a ne govoriš si “ne”, govoriš si da je vjerojatno bilo tako nešto strašno.
Danas, s obzirom na novonastalu situaciju s dobivenim novim informacijama jer znam cijelu priču, a priča je jako tužna, na kraju sam zahvalan cijeloj situaciji koja se odvila i obitelji u koju sam došao koliko god disfunkcionalna bila na svoj način. Ja sam iskreno sretan. One informacije koje sam dobio iz matice rođenih su bile šture, imao sam samo mjesto, imao sam samo ime majke i prezime, onda malo internet - porijeklo prezimena i to je to. Mislim znao sam da je loše, ali od jučer kad znam sve informacije i kad sam čuo kako je bilo, ponavljam, osjećam zahvalnost ili Božju intervenciju, ne znam kako bih to nazvao. Znači ovako, male stvari mi se sad čine važne i imaju za mene veliko značenje.
(kroz razgovor izražava kako je nakon razgovora dan ranije o svim okolnostima koje su prethodile posvojenju osjetio silnu zahvalnost što je još kao beba dobio priliku odrastati uz roditelje koji su mu imali priliku pružiti dom)
Jeste li o tome / svojim pitanjima / sa svojim roditeljima-posvojiteljima imali priliku razgovarati i podijeliti osjećaje koje ste imali? Jeste li se ustručavali s njima razgovarati o tome? Imate li priliku danas s njima razgovarati?
Ustručavao se definitivno jesam, jako, sve do očeve smrti. I onda sam konačno pitao majku, koja je dala još šturije odgovore - polu točne, polu netočne. Danas, iskreno, ja sam toliko izašao iz svoje kukuljice da sa svojom mamom mogu razgovarati bez problema, samo što je ona i dalje u svojoj nekoj kukuljici gdje se doslovno ukipi i ništa. Ja njoj više pričam nego što dobijem. Ako dobijem, ona nekako da odgovor- nekakav odgovor, a specifičan samo za nju, što se tiče emocija, racionalan. Sve gleda iz neke racionalnosti.
Znači, ako dobro razumijem, nedostajalo Vam je da imate priliku o tome/svojim pitanjima/ razgovarati?
Je li mi nedostajalo? Mene je nažalost ta ne-komunikacija odvela u različite smjerove, loše najčešće, jer sam očinsku figuru tražio u starijim dečkima iz kvarta. Znači da, nedostajalo mi je. Ja nisam imao vodiča, nisam imao trenera, ja sam imao tatu, ali nisam imao tatu koji mi je rekao: gledaj ovo ti je kvart, ovo su cure, ovako ti funkcionira škola, ovako sport. Znači ja od tate nisam dobio niti jednu jedinu informaciju kako funkcionira svijet tj. kako funkcionira muško – ženski svijet, emotivan, emocije, sve to. Naravno on je znao drugi svijet, Bach, klasika, Drugi svjetski rat.
Dakle, o osjećajima se nije razgovaralo? Rekli ste da ste izašli iz kukuljice, što Vam je pomoglo u tome?
Žena mi je pomogla da izađem iz kukuljice.
Što Vam znači to da ste izašli iz kukuljice?
To znači da dobivam svoj identitet, jer moj identitet je bio netko tko se dugi niz godina skrivao i nisam se uopće mogao suočiti s tim. Bilo je zlih ljudi koji su rekli „Ti uopće nisi…”, i izgovorili bi prezime koje sam dobio od posvojitelja. Ja bih se sav tresao … “Pa da, nisam i što sad?“ – to kažem sad, ali onda mi je bilo strašno. Pitam se kako je osoba to mogla reći. Nisam imao prilike s roditeljima o tome razgovarati. Razgovori o emocijama s tatom su bili potpuno nemogući. Ja bih i počeo nešto pričati, on bi se zatvorio, pogotovo ako bih malo povisio glas, a to je emocija. Tu bi se zaključao, nema ga. I to je radio i drugima. Zatvorio bi se i nisi mogao doći do njega nikako.
Ovo ste zapravo na neki način već rekli… Jeste li imali osjećaj da Vas roditelji razumiju? Što Vam je trebalo od njih i jeste li to dobili?
Razumjeli me sigurno nisu, ja ne znam razumiju li oni uopće odnos roditelja i djeteta. Govorim za živuću mamu. Tata je oduvijek htio imati unuke, i mama isto, ali to je sve super na papiru. Sad je unuk tu, a ona njega gleda, ne zna što bi s njim. I moje dijete osjeti tu energiju. Ako je on osjeti sad kada ima 4 godine, sigurno sam i ja osjetio tu energiju i otišao u krivom smjeru.
Hoćete reći kad ste Vi bili mali, roditelji su Vam bili emocionalno nedostupni?
Da. Sad sam se sjetio - oni su dobili direktivu od stare doktorice, prvog mojeg pedijatra, da ne smiju puštati dijete u krevet. Stara neka škola. Ja sam čak pokušavao doći k njima u krevet, tata me znao pustiti, ali to je bila rijetkost.
Što vam je trebalo od njih?
Ljubav mi je trebala. Plivao sam, bilo je i bullynga, naravno postojao je prije, postoji i danas, mene je bilo sram reći tati Čuj stari, mene dečki maltretiraju.
I ja sam uvjeren da će moj sin, ne kasnije, već i sad on meni kaže Ovaj me maltretira i mi to već sad nekako riješimo, a kamoli kad će biti stariji. Vjerujem da neće biti problema, jer mi ga već u startu usmjeravamo na način kako da se obrani od svih tih provokacija.
Jeste li ikada pomislili da bi razgovor o zanimanju za biološku obitelj ili Vaši osjećaji vezani uz to, mogli povrijediti vašu obitelj? Je ll Vam to ikad palo napamet?
Da.
Htjeli ste ih pitati ili…?
Ne, u mojoj glavi nije bilo pomisli da ih pitam o biološkoj obitelji. To je bila tako jedna rigidna, postrojena obitelj.
Bojali ste se da će ih to povrijediti?
Ma nije, ne. Ja si nažalost nisam nikakvo pitanje postavio. A onda sam sam sebe krenuo uvjeravati i pitati Ma ne, nisam ja posvojen, pogledaj mama mi ima nos i kovrčavu kosu. Možda sam si zabrijao. Ali nisam pitao. Strah. A sad, koji je razlog da ja nisam preskočio taj strah i tek sada, danas, imam malo više samopouzdanja- ne znam – to je sve jedan vrtlog.
Strah od čega?
Jednostavno strah. Uvijek se ide sa strahom. Stalno se djetetu nabija strah – strah, strah, strah…
Strah da će se dogoditi nešto strašno?
Da. Nemoj to raditi, jer ćeš past i slomiti se.
A ovo, ako pitaš, strah me čega?
Jednostavno mene je bilo strah njih, kao njih, nisam ja ni za druge stvari pitao. Pogotovo tata, njegove slike s osobnih iskaznica, njegove su usne uvijek bile prema dolje i uživo je bio takav. Jako specifična osoba, on je izgubio svog oca s godinu dana i nije ga nikada upoznao. On je možda takav jer nikad nije imao očinsku figuru pa uopće nije znao kako bi, on se postavio kao otac kako je znao.
Jeste li imali u životu neke druge osobe s kojima ste mogli razgovarati o osjećajima, razmišljanjima?
Ne, jer sam bio u svojoj kukuljici. Imao sam jednu curu duže, iz nekog razloga njezina je mama znala da sam posvojen pa smo mi kao par znali, ali nismo previše razgovarali o tome. Nije kao moja žena sad, koju sve zanima i s kojom mogu o tome razgovarati. Znali smo, ali nismo o tome razgovarali. Ja s nikim nisam imao mogućnost ili priliku podijeliti to što sad dijelim s Vama ili s nekima unatrag tri godine, spontanije. Prije nisam mogao.
Imamo do 2018 i poslije 2018, 2019. kad se rodilo moje dijete i kad je tata umro. Sjeo sam s mamom i potaknuo razgovor.
To je bilo vezano uz to da se rodilo vaše dijete?
Tako je, koje je biološko, malo je žena tu gurala, da nije bilo žene možda bi to prošlo „Otišao tata, otišla mama“ i kao ništa se nije dogodilo vezano uz posvojenje. I da nije bilo moje žene, da je otišla/umrla mama i tata, a da me žena nije otvorila, ja bih danas hodao ovim svijetom i Da, tata i mama su umrli i to je to.
Ali ima puno toga što ste počeli izražavati nakon što Vas je žena na neki način pogurala i kad se rodio sin, a što Vam je važno. Taj osjećaj da ste adekvatni u svojoj koži Vam dolazi upravo iz toga?
Da.
Ja sam izgubio samopouzdanje, jer ga nisam dobio od roditelja, em' sam živio u strahu, strah je bio vezan uz posvojenje, ali i sve ostalo. Moj “ stari” je bio onaj tip Pazi, pazi, pazi…Nemoj, nemoj…čekaj, čekaj….
A rekli ste mi da je bilo puno srama ?
Sram, da. Jednom je moja bivša cura rekla “Pa kako se oni to razgovaraju s tobom? Ja nisam bio toga svjestan. Pa kao da imaš 14 godina, a imao sam 23, 24, 25. Pa nisam uopće primijetio.
Što biste preporučili roditeljima posvojiteljima kako bi mogli pomoći djetetu u trenucima suočavanja s gubitkom i tugom?
Prije nego što odgovorim, ja ću Vam postaviti jedno pitanje i odgovoriti na njega, Vi sigurno znate odgovor na to.
Kad sam se ja počeo otvarati, oko mene su dosta stariji ljudi, i ima ih dosta koji nisu mogli imati djece pa su razmišljali o posvojenju i većina njih nije posvojila. Sigurno znate razlog zašto nisu posvojili i koji je najčešći bio razlog. U 99% slučajeva su odustali muškarci – bojali su se da će se jednog dana to dijete htjeti upoznati i vratiti svojim biološkim roditeljima.
Aha, to je taj strah?
Evo, da. I to je nevjerojatno, ali mene više ništa nije sram pitati.
Je li Vaša poruka „Nemojte se bojati da će se djeca htjeti vratiti biološkim roditeljima“ ?
Da, je, definitivno. Pogotovo ako stvorite tom djetetu lijepo okruženje i ako ga volite kao svoje biološko dijete. Ne bi trebalo biti straha i trebalo bi komunicirati što više i dati djetetu snagu iz toga, a ne oduzeti je.
Kako? ( dati snagu)
U 90 % slučajeva posvojena djeca su došla iz nekih teških neprilika.
Treba reći djetetu “Tebe je rodila mama i tata koji te jednostavno nisu mogli imati, ni financijski niti emotivno, niti po kakvim parametrima. Ali mi smo mogli, a mi nismo mogli imati djece. I sad to vidiš i sam, mi ti to pružamo i volimo te. To čak meni mama zna reći, kad se malo otvorila. Mama meni sad zna reći „Ali ti si naš sin“. Znam, znam, mislim znam, ne trebaš se bojati.
Ona je sad sva u strahu i kaže, ali ti si uvijek bio naš sin. Ali i kad je rekla to, ja se još nisam skroz emotivno otvorio prema njoj, jer je ona još emotivno zatvorena.
Što bi sebi poručili za kraj?
Pa da nađem sebe, najbolju verziju sebe. Da znam tko sam ja.